Zinde Terlik > Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji Nedir?

refleksoloji

Refleksoloji Nedir?

Çağımızda kent hayatının gittikçe zorlaşan temposu ve koşuşturması, hiçbir yere yetişememe, zaman darlığı, ev ve iş yerinde stres sadece psikolojimizi değil vücudumuzu da oldukça kötü etkiliyor. Bizi gün içerisinde huzursuz eden ense, omuz, sırt ve bel ağrıları, spora ve masaj terapilerine ihtiyacımızı artırıyor.Yenilenmek ve gerginlikten kurtulmak için farklı alternatif tıp seçenekleri oldukça cazip ve etkili yöntemler sunuyor.

Bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış zarif ve yumuşak masaj tekniklerinin yanı sıra rastgele yapılan masajlardan farklı olarak alternatif tedavi yöntemlerinden biri olan refleksolojinin mucizevi bir biçimde insanları gevşettiği ve dinginleştirdiği araştırmalar sonucu ortaya kondu.

Halk tabiriyle ‘ayak masajı‘ olarak bilinen refleksolojinin, neredeyse 5000 yıl önce Çin’de ortaya çıktığı ve bu yöntemin eski zamanlardan beri uygulandığı biliniyor. Refleksolojiye ait en eski bilgiler Mısırlı bir hekimin mezarından çıkarılan piktograf, el ve ayak masajının tedavi olarak o dönemlerde uygulandığını ispatlıyor.

Refleksoloji bugün alternatif tedavi adı verilen terapilerin arasında yer alıyor. Refleks kelimesinin kökeni “dış etkilere bağlı olarak istemsiz kas kasılması”dır. Ancak refleksolojideki refleks kelimesi, yansıma, aksetme anlamı taşır. Ellerimiz, ayaklarımız, gözbebeklerimiz ve kulaklarımız vücudumuzun bir çeşit haritasını oluşturuyor. Başka bir deyişle, her organın el, ayak, gözbebeği ve kulaklarda yansıdığı bir yer bulunuyor. Her organ bu yansıma alanları ile aynı zamanda bir ilişki içinde. Ayaklarda, organların yansıdığı noktalar diğerlerine göre daha geniş bir alana yayıldıkları için üzerlerinde çalışmak daha kolay oluyor.

Refleksoloji, vücut enerjisinin dengeli bir biçimde organlara dağıtılmasına destek olarak, vücuda düzen ve denge getirmeyi sağlıyor. Vücuttaki pozitif enerji; sıkıntılar, üzüntüler, stres, hastalıklar ve travmalar sonucu tıkanabilir. Bu tıkanıklıklar sonucunda kimi organ gerektiğinden fazla, kimisi ise daha az enerji alır. Bu dengesizlik ise yavaş yavaş organların görevlerini iyi bir biçimde yerine getirememesine yol açar. Refleksoloji sayesinde ayakta gerekli yerlere uygulanan basınç ve masajla bu tıkanıklıklar açılır ve enerjinin akışı sağlanır. Organlara uyum içinde dağılan enerji, vücudu canlandırır. Enerjinin dengeli yayıldığı vücut sağlıklıdır ve kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahiptir.

Refleksolojinin mucizevi etkilerinden en önemlisi kişilere mükemmel bir rahatlama ve arınma hissettirmesidir. 21. yüzyılın en büyük sorunlarından depresyon ve stres önünü alamayacağımız bir şekilde bedenimizi ve vücudumuzu ele geçirirken uzun süre stresle yaşayan her vücudun sinir sistemi yorulur, direnci azalır ve en sonunda bozulur.

Düzenli yapılan refleksoloji seanslarıyla vücut enerjisindeki durağanlık ve uyarılmama hali giderilir, enerji vücuda dengeli bir biçimde dağılmaya başlar dolayısıyla kan dolaşımı sorunları ortadan kalkar ve oksijen hücrelere daha kolay ulaşır. Lenf sistemi görevini daha iyi yapar ve vücuttaki toksinler hücrelerden daha kolay atılır.

Refleksoloji Ayak Haritası

ayak masajı

Ayak Masajı Kişiye Nasıl Uygulanır?

Ayak Masajı yöntemine göre ellerimizde ve ayak tabanlarımızda vücudumuzun son bulmakta olduğu hassas noktaları bulunmaktadır. Çoğunlukla özel koltuklarda düzenlenen seanslar 10 dakikadan 45 dakikaya kadar uzayabilen seanslar şeklinde gerçekleştirilir. Bebekler ve engelli kişiler için uygulanan farklı yöntemler vardır. Bu tür vakalara yapılacak seanslarda genel olarak yumuşak bir minder ya da anne tarafından kucağa alınması tavsiye edilir. Ayrıca belirtilmesi gerekir ki, ayak masajı yaşa ve psikolojiye bağlı olarak; her hastaya uygulanacak yöntemi başkalaştırır.

Masaj Terliği Kullanımı

Masaj terliğini düzenli olarak sabah, akşam 15 dakika olarak günde en az 30 dakika kullanmanızı öncelikle öneririz. Bunun dışında gün içerisinde herhangi bir zamana bağlı kalmadan 10-15 dakikalık seanslar da yapabilirsiniz.

Tüm gün kullanmanızı terliğin yapısından dolayı tavsiye etmiyoruz. Masaj terliğinin belirlenmiş kesin süreli bir kullanım süresi yoktur. Terliği rahatsızlığınız süresince giyip dolaşmanız halinde terlik bir ayak masajı etkisi yaratacağından her zaman küçük seanslar halinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

ayak tabanı hassas noktalar

siparis_ver_uzun

mesaj